U-25

U-252018-02-27T06:36:30+00:00

U-25

Bestilt.

17. December 1934

Søsat.

28 Jun 1935 – AG Weser, Bremen (værk 903)

Lanceret.

14. Februar 1936

Feltpost Nummer.

M 10 950

U-25 blev bestilt af Kptlt. Eberhardt Godt den 6. april 1936.

Kommando:

  • 06.04.1936 – 03.01.1938 : Kptlt. Eberhard Godt.
  • 03.01.1938 – 12.12.1938 : Kptlt Werner Schmidt.
  • 10.12.1938 – 03.04.1939 : Kptlt. Schuhart Otte (Ridderkors).
  • 04.04.1939 – 04.09.1939 : Georg-Heinz Michel.
  • 05.09.1939 – 19.05.1940 : KrvKpt. Viktor Schütze (Ridderkors).
  • 20.05.1940 – 01.08.1940 : Kptlt Heinz Beduhn.

Karriere:

  • 01.04.1936 – 31.12.1939 : 2. Flottille (skole båd).
  • 01.01.1940 – 01.08.1940 : 2. Flottille (front båd).

Succeser:

  • 7 skibe sænket for i alt 33.209 BRT.
  • 1 krigsskib sænket med i alt 17.046 BRT.
  • 1 skadet skib for i alt 7.638 BRT.

Skæbne:

U-25 blev sænket omkring 1. august, 1940 i Nordsøen nord for Terschelling på position 54.14N, 05.07E af britiske miner, sandsynligvis i minen spærreild Felt nr. 7. 49 døde (alle mænd tabt).