U-26

U-262017-12-01T11:11:42+00:00

U-26

Bestilt.
17.12.1934

Søsat.
01.08.1935 – AG Weser, Bremen (werk 904)

Lanceret.
14.03.1936

Feltpost Nummer.
M 07 314

U-26 blev bestilt den 1. august 1935 af Kptlt. Werner Hartmann.

Kommando:

  • 11.05.1936 – 30.09.1938 : KrvKpt. Werner Hartmann (Ridderkors).
  • 01.10.1938 – ##.08.1939 : Oskar Schomburg.
  • ##.08.1939 – 03.01.1940 : Klaus Ewerth.
  • 04.01.1940 – 11.05.1940 : Heinz Scheringer.
  • 12.05.1940 – 08.06.1940 : Heinz Fischer.
  • 09.06.1940 – 01.07.1940 : Heinz Scheringer.

Karriere:

  • 01.05.1936 – 01.08.1939 : Anden Flottille (front båd).
  • 01.09.1939 – 31.12.1939 : Anden Flottille (front båd).
  • 01.01.1940 – 01.07.1940 : Anden Flottille (front båd).

Succeser:

  • 11 skibe sunket i alt 48.645 BRT.
  • Beskadigede skib for i alt 4.871 BRT.

Skæbne:

Sænket 1 Jul, 1940 sydvest for Irland, i position 48.03N, 11.30W, efter voldsomme skader påført af dybdebomber fra den britiske korvet HMS Gladiolus, og bomber fra et australsk Sunderland fly (Sqdn 10 / H). 48 overlevende (ingen tilskadekomne).