U-22017-12-01T15:02:28+00:00

Bestilt.
02. 02. 1935

Søsat.
11.02.1935

Lanceret.
01. Juli 1935

Feltpost Nummer.
M 27 610

U-2 blev bestilt den 25. Juli 1935 af Oblt. Hermann Michahelles, og søsat i Deutsche Werke AG, Kiel (værk 237)

Kommando:

  • 25. 07. 1935 – 30. 09. 1936 : Hermann Michahelles.
  • 01. 10. 1936 – 31. 01. 1938 : Kptlt. Heinrich Liebe (Ridderkors).
  • 31. 01. 1938 – 16. 03. 1939 : Oblt. Herbert Schultze (Ridderkors).
  • 17. 03. 1939 – 05. 08. 1940 : Kptlt. Helmut Rosenbaum (Ridderkors).
  • 07. 07. 1940 – 05. 08. 1940 : Oblt. Hans Heidtmann (Ridderkors).
  • 06. 08. 1940 – xx. 10. 1941 : Kptlt. Georg von Wilamowitz-Möllendorf.
  • xx. 10. 1941 – 15. 05. 1942 : Karl Kölzer.
  • 16. 05. 1942 – 19. 11. 1942 : Oblt. Werner Schwaff.
  • 20. 11. 1942 – 12. 12. 1943 : Oblt. Helmut Herglotz.
  • 13. 12. 1943 – 08. 04. 1944 : Oblt. Wolfgang Schwarzkop.

Karriere:

  • 01. 07. 1935 – 01. 08. 1939 : U-Bootschulflottille (skole båd).
  • 01. 09. 1939 – 01. 02. 1940 : U-Bootschulflottille (skole båd).
  • 01. 03. 1940 – 01. 04. 1940 : U-Bootschulflottille (front båd).
  • 01. 05. 1940 – 30. 06. 1940 : U-Bootschulflottille (skole båd).
  • 01. 07. 1940 – 08. 04. 1944 : 21. Flottille (skole båd).

Skæbne:

U-2 Sank den 8. april, 1944 vest for Pillau, i position 54.48N, 19.55E, efter et sammenstød med den tyske damp trawler Helmi Sohle. Ubåden blev hævet igen den 9. april 1944.