U-32017-12-01T14:55:59+00:00

Bestilt:
02. Februar 1935

Søsat:
11.02.1935 Deutsche Werke AG, Kiel (werk 238)

Lanceret:
19 Jul 1935

Feltpost Nummer:
M 01 385

U-3 blev bestilt den 6. August, 1935 af Oblt. Hans Meckel. U-3 sank i sin karriere blandt andet det danske skib Vendia i 1939.

Kommando:

  • 06.08.1935 – 29.09.1937 : Hans Meckel.
  • 30.09.1937 – xx.07.1938 : Ernst-Günter Heinicke.
  • 29.10.1938 – 02.01.1940 : Kptlt. Joachim Schepke (Ridderkors).
  • 03.01.1940 – 28.07.1940 : Gerd Schreiber.
  • 29.07.1940 – 10.11.1940 : Kptlt. Helmut Franzke.
  • 11.11.1940 – 02.07.1941 : Kptlt. Otto von Bülow (Ridderkors).
  • 03.07.1941 – 02.03.1942 : Oblt. Hans-Hartwig Trojer (Ridderkors).
  • 03.03.1942 – 30.09.1942 : Oblt. Joachim Zander.
  • 01.10.1942 – 18.05.1943 : Oblt. Herbert Zoller.
  • 19.05.1943 – 09.06.1944 : Oblt. Ernst Hartmann.
  • 10.06.1944 – 16.07.1944 : Ltn. Hermann Neumeister.

Karriere:

  • 01.08.1935 – 01.09.1939 : U-Bootschulflottille (skolebåd).
  • 01.09.1939 – 01.10.1939 : U-Bootschulflottille (frontbåd).
  • 01.10.1939 – 01.02.1940 : U-Bootschulflottille (skolebåd).
  • 01.03.1940 – 01.04.1940 : U-Bootschulflottille (frontbåd).
  • 01.05.1940 – 30.06.1940 : U-Bootschulflottille(skolebåd).
  • 01.07.1940 – 31.07.1944 : 21. Flottille (skolebåd).

Succeser:

30.09.1939 – Kaptajn Joachim Schepke sank det danske skib Vendia, på 1,150 tons.
30.09.1939 – Kaptajn Joachim Schepke sank det svenske skib Gun på 1,198 tons.
2 skibe sænket i alt 2.348 tons.

Skæbne:

Skadet 1. August, 1944 ved Gotenhafen (Gdynia, Polen). Ophugget i 1945.