U-42017-12-01T20:37:54+00:00

Bestilt.
2 Februar, 1935

Søsat.
11 Feb 1935 – Deutsche Werke, Kiel (værk 239)

Lanceret.
31 Jul 1935

Feltpost Nummer.
M 13 167

U-4 blev bestilt den 17 August 1935 af Oblt Hannes Weingartner.

Kommando:

  • 17.08.1935 – 29.09.1937 : Hannes Weingartner.
  • 30.09.1937 – 28.10.1938 : Kptlt. Hans-Wilhelm von Dresky.
  • 29.10.1938 – 16.01.1940 : Kptlt. Harro von skide Heydenfeldt.
  • 17.01.1940 – 07.06.1940 : Oblt. Hans-Peter Hinsch.
  • 08.06.1940 – 28.07.1940 : Oblt. Heinz-Otto Schultze (Knights Cross).
  • 29.07.1940 – 02.02.1941 : Oberleutnant Hans-Jürgen Zetzsche.
  • 03.02.1941 – 08.12 1941 : Oblt. Hinrich-Oscar Bern Beck.
  • 09.12.1941 – 15.06.1942 : Oberleutnant Wolfgang Leimkühler.
  • 16.06.1942 – 23.01.1943 : Ltn. Friedrich-Wilhelm Marienfeld.
  • 24.01.1943 – 31.05.1943 : Joachim Duppen.
  • 01.06.1943 – 22.08.1943 : Oblt. Paul Sander.
  • 23.08.1943 – Xx.05.1944 : Oblt. Herbert Mumm.
  • Xx.05.1944 – 09.07.1944 : Oblt. Hubert Rieger.

Karriere:

  • 01.08.1935 – 01.09.1939 : U Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.09.1939 – 01.10.1939 : U-Bootschulflottille (front båd).
  • 01.10.1939 – 01.02.1940 : U Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.03.1940 – 01.04.1940 : U-Bootschulflottille (front båd).
  • 01.05.1940 – 30.06.1940 : U Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.07.1940 – 31.07.1944 : 21. Flottille (skole båd).

Succeser:

3 skibe sænket med i alt 5.133 BRT
1 krigsskib sænket for i alt 1.090 tons

Skæbne:

Ramt den 1. august, 1944 ved Gotenhafen (Gdynia, Polen).
U-4 blev ophugget i 1945.