U-62017-12-01T20:31:47+00:00

Bestilt.
2. februar 1935

Søsat.
11.02.1935 – Deutsche Werke, Kiel (værk 241)

Lanceret.
21. Auggust 1935

Feltpost Nummer.
M 00 130

U-6 blev bestilt den 7. September, 1935 af Oblt. Ludwig Mathes.

Kommando:

  • 07.09.1935 – 30.09.1937 : Kptlt. Ludwig Mathes.
  • 01.10.1937 – 17.12.1938 : Werner Heidel.
  • 17.12.1938 – 26.11.1939 : Joachim Matz.
  • xx.11.1939 – xx.12.1939 : Oblt. Hans-Bernhard Michalowski.
  • 27.11.1939 – 17.01.1940 : Oblt. Otto Harms.
  • 31.01.1940 – 10.07.1940 : Oblt. Adalbert Schnee (Ridderkors).
  • xx.06.1940 – xx.07.1940 : Georg Peters.
  • 11.07.1940 – xx.03.1941 : Oblt. Johannes Liebe.
  • Xx.03.1941 – xx.09.1941 : Kptlt. Eberhard Bopst.
  • Xx.10.1941 – xx.08.1942 : Herbert Brüninghaus.
  • Xx.08.1942 – xx.09.1942 : Oblt. Paul Just.
  • Xx.09.1942 – 19.10.1942 : Herbert Brüninghaus.
  • 20.10.1942 – xx.06.1943 : Oblt. Otto Niethmann.
  • xx.06.1943 – 16.04.1944 : Oblt. Alois König.
  • xx.08.1943 – xx.10.1943 : Ltn. Horst Heitz.
  • 17.04.1944 – 09.07.1944 : Ltn. Erwin Jestel.

Karriere:

  • 01.09.1935 – 01.09.1939 : U Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.10.1939 – 01.02.1940 : U Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.03.1940 – 01.04.1940 : U-Bootschulflottille (front båd).
  • 01.05.1940 – 30.06.1940 : U Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.07.1940 – 07.08.1944 : 21. Flottille (skole båd).

Skæbne:

Ramt den 7. August, 1944 ved Gotenhafen (Gdynia, Poland).