U-10

U-102017-12-01T20:28:39+00:00

Bestilt.
20 Jul 1934

Søsat.
22.04.1935 – F. Krupp AG Germaniawerft, Kiel (værk 544)

Lanceret.
13 Aug 1935

Feltpost Nummer.
M 04 324

U-10 blev bestilt den 9 September, 1935 af Oberleutnant Heinz Scheringer.

Kommando:

  • 11.09.1935 – 21.12.1935 : Heinz Scheringer.
  • 21.12.1935 – 01.05.1936 : Werner Scheer.
  • 01.05.1936 – 29.09.1937 : Kptlt Heinz Beduhn.
  • 30.09.1937 – 03.04.1938 : Hannes Weingartner.
  • Xx.10.1937 – Xx.08.1938 : Kptlt. Hans Rudolf Rosing (Ridderkors).
  • 04.04.1938 – 31.07.1938 : Herbert Sohler.
  • 01.08.1938 – 04.01.1939 : Kurt von Gossler.
  • 05.01.1939 – 15.10.1939 : Kptlt. Georg-Wilhelm Schulz (Ridderkors).
  • 10.10.1939 – 02.01.1940 : Günther Lorentz.
  • Xx.01.1940 – 09.06.1940 : Oblt. Joachim Preuss.
  • 10.06.1940 – 29.11.1940 : Kptlt. Rolf Mützelburg (Ridderkors).
  • 30.11.1940 – 09.06.1941 : Kptlt Wolf-Rudiger von Rabenau.
  • 10.06.1941 – 29.11.1941 : Oblt. Ruwiedel Kurt.
  • 30.11.1941 – 22.06.1942 : Oblt. Hans Karpf.
  • 23.06.1942 – Xx.02.1943 : Oblt. Coester Christian Brandt.
  • Xx.02.1943 – xx.02.1944 : Oblt. Wolfgang Strenger.
  • Xx.02.1944 – 01.07.1944 : Oblt. Kurt Ahlers.

Karriere:

  • 11.09.1935 – 26.09.1935 : U-Bootschulflottille (skole båd).
  • 27.09.1935 – 03.10.1937 : 1. Flottille (front båd).
  • 04.10.1937 – 14.04.1939 : 3. Flottille (front båd).
  • 15.04.1939 – 30.06.1940 : U-Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.09.1939 – 01.10.1939 : U-Bootschulflottille (front båd).
  • 01.10.1939 – 01.12.1939 : U-Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.01.1940 – 01.04.1940 : U-Bootschulflottille (front båd).
  • 01.05.1940 – 30.06.1940 : U-Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.07.1940 – 31.07.1944 : 21. Flottille (skole båd).

Succeser:

2 skibe sænket for i alt 6.356 BRT.

Skæbne:

U-10 blev skadet den 1 august, 1944 i Danzig og blev senere ophugget.