U-11

U-112018-04-21T08:22:05+00:00

U-11

Bestilt. 20 juli 1934

Søsat. 6. maj 1935 i Germaniawerft, Kiel

Lanceret. 27 August 1935

Feltpost Nummer. M 27 219

U-11’s opgaver var blandt andet afprøvning af Alberich, som var en gummi anti-sonar belægning, det menes at U-11 var den første båd til at teste Alberich. U-11 ophørte aktiviteter på Gotenhafen i december 1944 og blev sænket i Kiel den 3. maj 1945.

Kommando:

  • 21.09.35 – 01.10.37 : KL Hans-Rudolf Max Rösing.
  • 13.08.38 – 04.09.39 : KL Viktor Schütze.
  • 05.09.39 – 22.03.43 : KL Georg Peters.
  • 23.03.43 – 13.07.44 : LT / OL Gottfried Stolzenburg.
  • 14.07.44 – 15.12.44 : LT / OL Günter Dobenecker.

Karriere:

  • xx.09.35 – xx.06.40 : U-Schule Flottille, Neustadt Schulboot (uddannelse båd)
  • xx.06.40 – xx.11.40 : 1. U-Flottille, Kiel Frontboot (operationel)
  • xx.12.40 – xx.05.41 : 21. U-Flottille, Pillau Schulboot (uddannelse båd)
  • xx.05.41 – xx.09.41 : NEK Erprobungsboot (under afprøvning)
  • xx.10.41 – xx.02.43 : 5. U-Flottille, Kiel Erprobungsboot (under afprøvning)
  • xx.03.43 – xx.12.44 : 22. U-Flottille, Gotenhafen Schulboot (uddannelse båd)

Skæbne:

Skadet den 5. januar, 1945 i Kiel, og blev derefter sænket den 3. maj 1945 i Kiel Arsenal og vraget blev derefter ophugget.