U-12

U-122017-12-01T18:29:58+00:00

Bestilt.
20 Jul 1934

Søsat.
20.05.1935 i F. Krupp AG Germaniawerft, Kiel (værk 546)

Lanceret.
11 Sep 1935

Feltpost Nummer.
M 17 865

U-12 blev bestilt 30 Sep 1935 af Første Løjtnant Werner von Schmidt.

Kommando:

  • 30.09.1935 – 01.10.1937 : Kptlt af Werner Schmidt.
  • xx.12.1936 – 01.10.1937 : Hans Pauckstadt.
  • 01.10.1937 – 08.10.1939 : Kptlt Dietrich von der Ropp.

Karriere:

  • 01.09.1935 – 01.08.1939 : 3. Flottille (front båd).
  • 01.09.1939 – 08.10.1939 : 3. Flottille (front båd).

Succeser:

Ingen skibe sunket eller beskadiget.

Skæbne:

Sunket den 8 oktober 1939 i den Engelske Kanal nær Dover af en mine. 27 døde. Position er ikke kendt.
Den 29 oktober, 1939 blev liget af U-12’s chef, Kptlt. Dietrich von der Ropp, blev skyllet i land på den franske kyst i nærheden af Dunkirk og blev begravet der.