U-13

U-132017-12-01T18:25:22+00:00

Bestilt.
2 Feb 1935

Søsat.
20 Jun 1935 i Deutsche Werke, Kiel (værk 248)

Lanceret.
9 November, 1935

Feltpost Nummer.
M 15 421

U-13 blev bestilt 30 September 1935 af Første Løjtnant Werner von Schmidt.

Kommando:

  • 30.11.1935 – 30 09 1937 : Kptlt Hans-Gerrit von Stockhausen (Ridderkors).
  • 01.10.1937 – 05.11.1939 : Kptlt Karl Daublebsky af Eichhain.
  • 06.11 1939 – 02.01.1940 : Heinz Scheringer.
  • 16.12.1939 – 28.12.1939 : Oblt. Wolfgang Luth (Ridderkors).
  • 03.01.1940 – 31.05.1940 : Max Martin Schulte.

Karriere:

  • 01.11.1935 – 01.08.1939 : 1. Flottille (front båd).
  • 01.09.1939 – 31.12.1939 : 1. Flottille (front båd).
  • 01.01.1940 – 31.05.1940 : 1. Flottille (front båd).

Succeser:

9 skibe sænket for i alt 28.056 BRT.
3 skibe ødelagt for i alt 26.218 BRT.

Skæbne:

Sunket den 31 maj, 1940 i Nordsøen 11 miles syd-øst for Lowestoft, i position 52.26N, 02.02E af dybdebomber fra britiske HMS Weston. 26 overlevende (ingen tilskadekomne).