U-17

U-172017-12-01T18:14:25+00:00

Bestilt:
2 Februar 1935

Søsat:
1 Juli 1935 – F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (Værk 547)

Lanceret:
14 November 1935

Feldtpost Nr.
M 25 322

U-17 blev bestilt den 3 December 1935 af Oblt. Werner Fresdorf.

Kommando:

  • 03.12.1935 – 01.11.1937 : Kptlt. Werner Fresdorf.
  • 02.11.1937 – 11.09.1939 : Kptlt. Heinz von Reiche.
  • 11.09.1939 – 10.17.1939 : Harald Jeppener-Haltenhoff.
  • 18.10.1939 – 05.01.1940 : Wolf-Harro Stiebler.
  • 06.01.1940 – 07.07.1940 : Kptlt. Udo Behrens.
  • 08.07.1940 – 04.01.1941 : Oblt. Herwig Collmann.
  • 05.01.1941 – 15.10.1941 : Kptlt. Wolfgang Schultze.
  • 02.10.1941 – 14.10.1941 : Otto Wollschläger.
  • 16.10.1941 – 31.03.1942 : Oblt. Ernst Heydemann.
  • 01.06.1942 – 22.01.1943 : Walter Sitek.
  • 23.02.1943 – 25.05.1944 : Oblt. Karl-Heinz Schmidt.
  • 26.03.1944 – 21.12.1944 : Oblt. Hans-Jürgen Bartsch.
  • 22.12.1944 – 06.01.1945 : Oblt. Friedrich Baumgärtel.

Karriere:

  • 01.12.1935 – 01.08.1939 : 1. Flottille (aktiv tjeneste).
  • 01.09.1939 – 31.10.1939 : 1. Flottille (aktiv tjeneste).
  • 01.11.1939 – 31.12.1939 : U-uddannelse flotille (uddannelse).
  • 01.01.1940 – 30.04.1940 : U-uddannelse flotille (aktiv tjeneste).
  • 01.03.1940 – 28.02.1943 : U-Forsvar skole (skole båd).
  • 01.03.1943 – 06.02.1945 : 22. Flottille (skole båd).

Succeser:

  • 3 skibe sunket, samlede tonnage 1825 BRT

Skæbne:

U-17 blev taget ud af drift den 6 februar 1945 i Wilhelmshaven. Sænket 5. maj 1945 i Wilhelmshaven. Vraget bel derefter brudt op.