U-18

U-182017-12-01T18:08:38+00:00

Bestilt:
02.02.1935

Søsat:
10.07.1935

Lanceret:
07.12.935

Feldtpost Nr.
M 23 452

U-18 blev bestilt den 4 januar 1936 af Kptlt. Hans Pauckstadt, og blev søsat den 10 juli 1935 i F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (Werk 548)

Kommando:

  • 04.01.1936 – 20.11.1936 : Hans Pauckstadt
  • 21 11.1936 – 29.09.1937 : (Båd var ledige)
  • 30 09.1937 – 31.10.1937 : Kptlt. Heinz Beduhn
  • 01 11.1937 – 24.11.1939 : Kptlt. Max-Hermann Bauer
  • 24 11.1939 – 02.09.1940 : Oblt. Ernst Mengersen ( Ridderkors )
  • 03 09.1940 – 17.12.1940 : Kptlt. Hans-Heinz Linder
  • 18.12.1940 – 06.05.1941 : Kptlt. Ernst Vogelsang
  • 07.05.1941 – 31.05.1942 : Oblt. Hans-Achim von Rosenberg-Gruszcynski
  • 01.06.1942 – 18.08.1942 : Oblt. Friedrich-Wilhelm Wissmann
  • 19.08.1942 – 05.05.1943 : (Båd var ledige)
  • 06.05.1943 – 01.05.1944 : Oblt. Karl Fleige ( Ridderkors )
  • 02.05.1944 – 25.05.1944 : Oblt. Hans-Jürgen Bartsch
  • 25.05.1944 – 07.06.1944 : Oblt. Rudolf Arendt
  • 08.06.1944 – 25 08.1944 : Oblt. Karl Fleige ( Ridderkors )

Karriere:

  • 04.01.1936 – 20.11.1936 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 30 09.1937 – 01.08.1939 : 3. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.09.1939 – 01.11.1939 : 3.Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.11.1939 – 01.03.1940 : U-Ausbildungsflottille (aktiv tjeneste)
  • 01.04.1940 – 01.06.1940 : 1. U-Ausbildungsflottille (uddannelse)
  • 01.07.1940 – 17.12.1940 : 24. Flottille (uddannelse)
  • 18.12.1940 – 18.08.1942 : 22. Flottille (skole båd)
  • 06.05.1943 – 25.08.1944 : 30. Flottille (aktiv tjeneste)

Succeser:

  • 2 skibe sunket, samlede tonnage 1500 BRT
  • 1 ekstra krigsskib sunket, samlede tonnage 400 BRT
  • 1 skib beskadiget, samlede tonnage 7745 BRT
  • 1 krigsskib beskadiget, samlede tonnage 56 tons

Skæbne:

U-18 blev sænket den 25. august 1944 i Sortehavet ved Constanza, i position 43.52N, 28.51E, efter at være blevet stærkt beskadiget under en sovjetisk luftangreb (VVS VMF) den 20. august 1944.

Vraget blev hævet af Sovjet i slutningen 1944 og erklæret et samlet tab. Sunk den 26. maj 1947 af en torpedo fra den sovjetiske ubåd M-120 off Sevastopol.