U-92017-12-01T14:12:39+00:00

U-9

Bestilt.
20 Jul 1934

Søsat.
8 Apr 1935 – F. Krupp AG Germaniawerft, Kiel (værk 543)

Lanceret.
30 Jul 1935

Feltpost Nummer.
M 13 068

Bestilt den 21 August 1935 af Kptlt. Hans-Günther Looff.

Kommando:

  • 21.08.1935 – xx.1936/37 : KrvKpt. Hans-Günther Looff.
  • 30.09.1935 – 01.10.1937 : Kptlt af Werner Schmidt.
  • 01.10.1937 – 18.09.1939 : Kptlt. Mathes Ludwig.
  • 19.09.1939 – 29.12.1939 : Max Martin Schulte.
  • 30.12.1939 – 10.06.1940 : Oblt. Wolfgang Luth (Knights Cross).
  • 11.06.1940 – 20.10.1940 : Oblt. Wolfgang Kaufmann.
  • 21.10.1940 – 08.06.1941 : Kptlt. Joachim Deecke.
  • 02.07.1941 – 30.04.1942 : Hans-Joachim Schmidt-Weichert.
  • 28.10.1942 – 15.09.1943 : Kptlt Hans-Joachim Schmidt-Weichert.
  • 16.09.1943 – 20.08.1944 : Oblt. Klapdor Heinrich.
  • 05.04.1944 – 06.04.1944 : Oblt. Martin Landt-Hayen (båd i transit).
  • 07.04.1944 – XX.06.1944 : Kptlt. Klaus Petersen.

Karriere:

  • 01.09.1935 – 01.08.1939 : 1. Flottille (front båd).
  • 01.10.1939 – 31.12.1939 : 1. Flottille (skole båd).
  • 01.01.1940 – 30.06.1940 : 1. Flottille (front båd).
  • 01.07.1940 – 31.10.1940 : 24. Flottille (uddannelse).
  • 01.11.1940 – 01.05.1942 : 21. Flottille (skole båd).
  • 01.10.1942 – 20.08.1944 : 30. Flottille (front båd).

Succeser:

7 skibe sænket med i alt 16.669 BRT.
1 krigsskib sænket med i alt 552 tons.
1 krigsskib skadet for i alt 412 tons.

Skæbne:

Sænket af bomber fra sovjetiske fly. kl. 10:30 den 20 Aug, 1944 ved Konstanza, Sortehavet i postion 44.12N, 28.41E.