U-190

U-1902017-12-01T13:56:42+00:00

U-190

Bestilt.
04.nov.1940

Søsat.
7 Oktober 1941 i Bremen, AG Weser

Lanceret.
08.Jun.1942

Feltpost Nummer.
M 49 098

Bestilt den 24 Sep 1942 af Kptlt. Max Wintermeyer.

Kommando:

  • 24.09.1942 – 05.07.1944 : Kptlt. Max Wintermeyer.
  • 06.07.1944 – 12.05.1945 : Oblt. Hans-Erwin Reith.

Karriere:

  • 24.09.1942 – 28.02.1943 : 4. Flottille (Uddannelse).
  • 01.03.1943 – 30.09.1944 : 2. Flottille (Front båd).
  • 01.10.1944 – 01.05.1945 : 33. Flottille (Front båd).

Wolfpack operationer:

U-190 deltog i følgende Wolfpacks i sin karriere:

  • 04.03.1943 – 06.03.1943 : Neuland.
  • 06.03.1943 – 11.03.1943 : Ostmark.
  • 11.03.1943 – 19.03.1943 : Stürmer.
  • 05.05.1943 – 10.05.1943 : “Uden navn”.

Succes:

  • 1 skib sænket for i alt 7015 BRT.
  • 1 krigsskib sænket for i alt 590 BRT.

Skæbne:

U-190 overgav sig den 14. maj 1945 ved Bay Bulls, Newfoundland, og taget til St. John’s i juni og derefter til Halifax, Canada. Den blev derefter brugt til test, og endelig sænket 21 oktober 1947 ud for Nova Scotia af bomber og skud fra den canadiske destroyer HMCS Nootka og den canadiske minestryger HMCS New Liskeard og flere Fireflies og Seafire fly.

Atlanticflagsub U-190

Atlanticflagsub U-190