U-853

U-8532017-12-01T12:33:46+00:00

U-853

Bestilt.
5 juni 1941

Søsat.
21 august 1942

Lanceret.
21 august 1942

Feltpost Nummer.
M 52 793

U-853 blev bestilt den 25 Jun 1943 af Kptlt. Helmut Sommer.

Kommando:

  • 25.06.1943 – 09.06.1944 : Kptlt. Helmut Sommer.
  • 18.06.1944 – 09.07.1944 : Oblt. Helmut Frömsdorf.
  • 10.07.1944 – 31.08.1944 : Oblt. Otto Wermuth.
  • 24.08.1944 – 15.10.1944 : KrvKpt. Günter Kuhnke.
  • 01.09.1944 – 06.05.1945 : Oblt. Helmut Frömsdorf.

Karriere:

  • 25.06.1943 – 31.03.1944 : 4. Flottille (Uddannelse).
  • 01.04.1944 – 01.10.1944 : 10. Flottille (Front båd).
  • 01.10.1944 – 06.05.1945 : 33. Flottille (Front båd).

Succes:

  • 1 skib sænket for i alt 5.353 BRT.
  • 1 krigsskib sænket for i alt 430 tons.

Skæbne:

U-853 blev sænket 6 maj 1945 i det nordlige Atlanterhav syd-øst for New London, I position 41.13N, 71.27W af dybdebomber fra den amerikanske destroyeren USS Atherton og fregatten USS Moberly. 55 døde (hele besætningen omkom).