U-96

U-962017-12-06T17:55:02+00:00

U-96

Bestilt.
30.05.1938
Søsat.
16.09.1939
Lanceret.
01.aug 1940
Feltpost Nummer.
M 29 052

U-96 tilhørte den 7. ubådsflotille, stationeret i St. Nazaire i Frankrig. Lothar-Günther Buchheim deltog som krigskorrespondent på ubådens syvende togt fra 26. oktober til 7. december 1941. Han deltog også på to andre togter om bord på U-309.

U-96 blev bygget i 1939 i Kiel. Den blev verdensberømt gennem romanen og filmen “Das Boot”.

Kommando:

  • 14.09.1940 – 01.04.1942 : Kaptajnløjtnant Heinrich Lehmann-Willenbrock.
  • 28.03.1942 – 15.03.1943 : Premierløjtnant Hans-Jürgen Hellriegel.
  • 16.03.1943 – 30.07.1944 : Premierløjtnant Wilhelm Peters.
  • 01.07.1944 – 30.03.1945 : Premierløjtnant Robert Rix.

Karriere:

  • 14.09.1940 – 30.11.1940 : 7. Flottille (Uddannelse).
  • 01.12.1940 – 31.03.1943 : 7. Flottille (Front båd).
  • 01.04.1943 – 30.06.1944 : 24. Flottille (Uddannelse).
  • 01.07.1944 – 15.02.1945 : 22. Flottille (Skole båd).

Succes:

  • 27 skibe sunket i alt 181.206 BRT.
  • 4 skibe beskadiget for i alt 33.043 BRT.
  • 1 skib et samlet tab på i alt 8.888 BRT.

Wolfpack operationer:

U-96 deltog i følgende Wolfpacks i sin karriere:

  • 05.08.1941 – 12.08.1941 : Hammer.
  • 12.08.1941 – 27.08.1941 : Gröndland.
  • 28.08.1941 – 02.09.1941 : Kurfürst.
  • 02.08.1941 – 10.09.1941 : Seewolf.
  • 30.10.1941 – 04.11.1941 : Stosstrupp.
  • 05.11.1941 – 19.11.1941 : Störtebecker.
  • 19.11.1941 – 22 11 1941 : Benecke.
  • 11.05.1942 – 18.06.1942 : Hecht.
  • 29.08.1942 – 02.09.1942 : Stier.
  • 03.09.1942 – 25.09.1942 : Vorwärts.
  • 10.01.1943 – 20.01.1943 : Jaguar.

Skæbne:

U-96 blev sænket af et amerikansk bombefly 30. marts 1945 i Wilhelmshaven.