U-120

Tilbage

Bestilt:
15. december 1937

Søsat.
31. marts 1938

Lanceret.
16. marts 1940

Feltpost Nummer. 
M 03 700

U-120 blev bygget på Flender Werke, Lübeck (Værk 268), og bestilt den 20. april 1940 af Første løjtnant til søs Ernst Bauer

Kommando:

  • 20.04.1940 – 25.11.1940 : Første løjtnant til søs Ernst Bauer (Ridderkors)
  • 26.11.1940 – 19.05.1941 : Kptlt. Wolfgang Heyda
  • 20.05.1941 – 24.02.1942 : Oblt.zS Willy-Roderich Körner
  • 25.02.1942 – 30.09.1942 : Oblt.zS Hans Fiedler
  • 24.05.1943 – 26.07.1943 : Oblt.zS Adolf Gundlach
  • 26.07.1943 – 14.09.1944 : Oblt.zS Joachim Sauerbier
  • 15.09.1944 – 02.05.1945 : Oblt.zS Rolf Rüdiger Bensel

Karriere:

  • 20.04.1940 – 30.06.1940 : U-Bootschulflottille (skolebåd)
  • 01.07.1940 – 16.03.1945 : 21. Flottille ( skolebåd )
  • 17.03.1945 – 05.05.1945 : 31. Flottille (træning)

Succes:

Ingen skibe sunket eller beskadiget.

Skæbne:

Sænket den 5. maj 1945 ved Wesermünde. Hævet igen og hugget op mellem oktober 1949 og november 1950.