U-19

Tilbage

Bestilt:
02.02.1935

Produktion.
20.07.1935

Lanceret.
21.12.1935

Feltpost Nummer.
M 23 036

U-19 blev bygget på F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (werk 549), og bestilt den 16. januar 1936 af Kptlt. Viktor Schütze

Kommando:

  • 16.01.1936 – 30.09.1937 : Kptlt. Viktor Schütze (Ridderkors)
  • 30.09.1937 – 01.11.1939 : Kptlt. Hans Meckel
  • 02.11.1939 – 02.01.1940 : Kptlt. Wilhelm Müller-Arnecke
  • 03.01.1940 – 30.04.1940 : Kptlt. Joachim Schepke (Ridderkors)
  • 01.05.1940 – 19.06.1940 : Kptlt. Wilfried Prellberg
  • 20.06.1940 – 20.10.1940 : Kptlt. Peter Lohmeyer
  • 21.10.1940 – 08.11.1940 : Kptlt. Wolfgang Kaufmann
  • 08.11.1940 – 31.05.1941 : Kptlt. Rudolf Schendel
  • 01.06.1941 – Xx.02.1942 : Oblt. Gerhard Litterscheid
  • 16.12.1941 – Xx.02.1942 : Hans-Ludwig Gaude
  • Xx.02.1942 – 18.04.1942 : Hans-Ludwig Gaude
  • 28.12.1942 – 02.12.1943 : Kptlt. Hans-Ludwig Gaude
  • 03.12.1943 – 06.09.1944 : Oblt. Willy Ohlenburg
  • 07.09.1944 – 11.09.1944 : Oblt. Hubert Verpoorten

Karriere:

  • 01.01.1936 – 01.08.1939 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.09.1939 – 31.12.1939 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.01.1940 – 30.04.1940 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.05.1940 – 30.06.1940 : 1. U-Ausbildungsflottille (træning)
  • 01.07.1940 – 18.12.1940 : 24. Flottille (træning)
  • 19.12.1940 – 18.04.1942 : 22. Flottille ( skolebåd )
  • 28.12.1942 – 11.09.1944 : 30. Flottille (aktiv tjeneste)

Wolfpack operationer:

  • U-19 deltog ikke i nogen wolfpack operationer.

Succes:

  • 14 skibe nedsænket, samlet tonnage 35.430 GRT.
  • 1 krigsskib nedsænket, samlet tonnage 441 tons.

Skæbne:

Sænket klokken 22.30 den 11. september 1944 i Sortehavet nord for Zonguldak, Tyrkiet, i position 41.34N, 31.50E.