U-20

Tilbage

Bestilt:
2. februar 1935

Produktion.
1. aug. 1935

Lanceret.
14. jan. 1936

Feltpost Nummer.
M 29 241

U-20 blev bygget på F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (werk 550), og bestilt af Kptlt. Hans Eckermann den 1. Februar 1936

Kommando:

  • 01.02.1936 – 30.09.1937 : Kptlt. Hans Eckermann
  • 01.10.1937 – 17.01.1940 : Kptlt. Karl-Heinz Moehle (Ridderkors)
  • 17.01.1940 – 15.04.1940 : Kptlt. Harro von Klot-Heydenfeldt
  • 02.04.1940 – 15.04.1940 : Oblt. Heinrich Driver (Tysk kors i guld)
  • 16.04.1940 – 07.06.1940 : Oblt. Hans-Jürgen Zetzsche (Tysk kors i guld)
  • 08.06.1940 – 05.01.1941 : Oblt. Ottokar Arnold Paulssen
  • 06.01.1941 – 19.05.1941 : Kptlt. Herbert Schauenburg
  • 20.05.1941 – 04.12.1941 : Oblt. Wolfgang Sträter
  • 05.12.1941 – 27.03.1942 : Oblt. Kurt Nölke
  • 07.05.1942 – 26.08.1942 : Oblt. Clemens Schöler
  • 27.05.1943 – 31.10.1943 : Kptlt. Clemens Schöler
  • 01.11.1943 – 10.09.1944 : Oblt. Karl Grafen (Tysk kors i guld)

Karriere:

  • 01.02.1936 – 01.08.1939 : 3. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.09.1939 – 31.12.1939 : 3. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.01.1940 – 30.04.1940 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.05.1940 – 30.06.1940 : 1. U-Ausbildungsflottille (skolebåd)
  • 01.07.1940 – 26.08.1942 : 21. Flottille (skolebåd)
  • 27.05.1943 – 10.09.1944 : 30. Flottille (aktiv tjeneste)

Wolfpack operationer:

  • Ingen

Succes:

  • 13 skibe sunket, samlet tonnage 30.067 BRT
  • 1 skib beskadiget, samlet tonnage 1.846 GRT
  • 2 skib et totalt tab, samlet tonnage 8.446 BRT

Skæbne:

U-20 blev sænket den 10. september 1944, klokken 21:30 i Sortehavet nord for Karasu, Tyrkiet, i position 41.10N, 30.47E