U-21 – Hulk

Tilbage

Bestilt:
2. februar 1935

Produktion.
4. marts 1936

Lanceret.
31. juli 1936

Feltpost Nummer. 

U-21 blev bygget på F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (werk 551).

Kommando:

  • 18.07.1935 – 03.10.1937 : Kptlt. Kurt Freiwald
  • Xx.09.1936 – 31.03.1937 : Kptlt. Werner Lott
  • Xx.Xx.1937 – Xx.Xx.1937 : Kptlt. Wilhelm Ambrosius (Tyske kors i Guld)
  • Xx.Xx.1937 – Xx.Xx.1937 : Kpt. Erwin Sachs
  • 01.10.1937 – 06.01.1940 : Kptlt. Fritz Frauenheim (Ridderkors)
  • 06.01.1940 – 28.07.1940 : Kptlt. Wolf-Harro Stiebler
  • 01.08.1940 – 20.12.1940 : Oblt. Hans Heidtmann (Ridderkors)
  • 21.12.1940 – 18.03.1941 : Kptlt. Ernst-Bernward Lohse
  • 19.05.1941 – 03.01.1942 : Oblt. Karl-Heinz Herbschleb
  • 04.01.1942 – 24.09.1942 : Oblt. Hans-Heinrich Döhler
  • 25.09.1942 – 28.01.1943 : Ltn. Hans-Ferdinand Geisler
  • 29.01.1943 – 11.05.1944 : Oblt. Rudolf Kugelberg
  • 12.05.1944 – 05.08.1944 : Oblt. Wolfgang Schwarzkopf

Karriere:

  • 01.08.1936 – 01.08.1939 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.09.1939 – 31.12.1939 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.01.1940 – 30.06.1940 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.07.1940 – 05.08.1944 : 21. Flottille (Skolebåd)

Wolfpack operationer:

  • U-21 deltog ikke i nogen wolfpack

Succes:

  • 5 skibe sunket, samlet tonnage 10.706 GRT
    1 krigsskib beskadiget, samlet tonnage 11.500 tons

Skæbne:

U-21 blev taget ud af drift den 5. august 1944 ved Pillau og anvendt til reservedele. Hulken blev fanget af sovjetiske styrker i Pillau den 25. april 1945 og er sandsynligvis brudt op.