U-24

Tilbage

Bestilt:
2. februar 1935

Søsat.
21. april 1936

Lanceret.
24. september 1936

Feltpost Nummer. 
M 24 897

U-24 blev bestilt den 10. oktober 1936, og blev bygget på F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (værk 554).

Kommando:

  • 03.07.1937 – 30.09.1937 : Oblt. Heinz Buchholz
  • 08.10.1937 – 17.10.1939 : Kptlt. Udo Behrens
  • 18.10.1939 – 29.11.1939 : Kptlt. Harald Jeppener-Haltenhoff
  • 30.11.1939 – 21.08.1940 : Oblt. Udo Heilmann ( tysk kors i guld )
  • 22.08.1940 – 10.03.1941 : Oblt. Dietrich Borchert
  • 11.03.1941 – 31.07.1941 : Oblt. Helmut Hennig
  • 01.08.1941 – 18.04.1942 : Oblt. Hardo Rodler von Roithberg ( tysk kors i guld )
  • 14.10.1942 – 17.11.1942 : Oblt. Klaus Petersen ( tysk kors i guld )
  • 18.11.1942 – 15.04.1943 : Oblt. Clemens Schöler
  • 16.04.1943 – 07.04.1944 : Kptlt. Klaus Petersen ( tysk kors i guld )
  • Xx.07.1944 – 25.08.1944 : Dieter Lenzmann
  • 07.04.1944 – Xx.07.1944 : Oblt. (R) Martin Landt-Hayen

Karriere:

U-24 deltog i 19 patruljer

  • 01.10.1936 – 01.08.1939 : 3. Flottille (rb)
  • 01.09.1939 – 17.10.1939 : 3. Flottille (aktiv service)
  • 18.10.1939 – 31.12.1939 : 1. Flottille ( skolebåd )
  • 01.01.1940 – 30.04.1940 : 1. Flottille (aktiv service)
  • 01.05.1940 – 30.06.1940 : 1. U-Ausbildungsflottille (skolebåd)
  • 01.07.1940 – 18.04.1942 : 21. Flottille ( skolebåd )
  • 14.10.1942 – 25.08.1944 : 30. Flottille (aktiv tjeneste)

Succes:

  • 1 skib sunket, samlet tonnage 961 BRT
  • 5 krigsskibe sunket, total tonnage 573 tons
  • 1 skib beskadiget, samlet tonnage 7.661 BRT
  • 1 skib et samlet tab, samlet tonnage 7.886 BRT

Skæbne:

Sænket den 25. august 1944 i Sortehavet ud for Constanza, i position 44.12N, 28.41E, efter at være hårdt beskadiget under et sovjetisk luftangreb den 20. august 1944.

Vraget blev hævet af russerne i foråret 1945, og man kunne erklære at alle mand var tabt. U-24 blev igen sænket den 26. maj 1947 af en torpedo fra den sovjetiske ubåd M-120 ud for Sevastopol