U-8

Tilbage

Bestilt.
20 Jul 1934

Produktion.
25.03.1935

Lanceret.
16 Jul 1935

Feltpost Nummer.
M 06 994

U-8 blev bygget på F. Krupp Germaniawerft AG, Kiel (værk 542), og bestilt den 5 August 1935 af Kptlt. Harald Grosse.

Kommando:

  • 13.08.1935 – 03.11.1936 : Harald Grosse.
  • 24.06.1938 – 05.09.1939 : Georg Peters.
  • 02.09.1938 – 29.10.1938 : Kptlt. Schuhart Otte (Ridderkors).
  • 06.09.1939 – 13.10.1939 : Wolf-Harro Stiebler.
  • 14.10.1939 – 30.11.1939 : Kptlt. Heinrich Lehmann-Willenbrock (Ridderkors).
  • 01.12.1939 – 04.05.1940 : Heinz-Georg Michel.
  • 05.05.1940 – 07.06.1940 : Kptlt. Kentrat Eitel Friedrich (Ridderkors).
  • 05.06.1940 – 09.06.1940 : Heinz Stein.
  • 10.06.1940 – 06.07.1940 : Oblt. Walter Kell.
  • 07.07.1940 – 28.07.1940 : Oberleutnant Hans-Jürgen Zetzsche.
  • 13.09.1940 – 17.12.1940 : Oblt. Walter Kell.
  • 18.12.1940 – 25.04.1941 : Kptlt Heinrich Heinsohn.
  • 26.04.1941 – 22.05.1941 : Kptlt. Ulrich Borcherdt.
  • 23.05.1941 – 31.07.1941 : Premierløjtnant Rolf Steinhaus.
  • 01.08.1941 – 16.05.1942 : Oblt. Horst Deckert.
  • 17.05.1942 – 15.03.1943 : Oblt. Rudolf Hoffmann.
  • 16.03.1943 – 12.05.1944 : Oblt. Alfred Werner.
  • 13.05.1944 – 24.01.1944 : Oblt. Jürgen Iversen.
  • 25.11.1944 – 31.03.1945 : Oblt Jürgen Warhammer.

Karriere:

  • 01.09.1935 – 01.08.1939 : U Bootschulflottille (skole båd).
  • 01.09.1939 – 03.01.1940 : U Bootschulflottille (skole båd).
  • 04.01.1940 – 12.04.1940 : U-Defence Skole (skole båd).
  • 13.04.1940 – 30.06.1940 : 1. Flottille (skole båd).
  • 01.07.1940 – 17.12.1940 : 24. Flottille (uddannelse).
  • 18.12.1940 – 08.05.1945 : 22. Flottille (skole båd).

Succeser:

Ingen skibe sunket eller beskadiget.

Skæbne:

Taget ud af drift den 31. marts, 1945 i Wilhelmshaven. Sænket den 5. maj, 1945 ved Wilhelmshavens, vestlige indgang til Raederschleuse. Vraget er efterfølgende blevet hugget op.