U-256

Tilbage

Bestilt.
23.12.1939

Produktion.
15.02.1941.

Lanceret.
28.10.1941

Feltpost Nummer.
M 47 855

U-256 blev bygget på Bremer Vulkan-Vegesacker Werft, Bremen-Vegesack (værk 21), og blev bestilt den 18. december 1941 af Oblt. Odo Loewe.

Commanders:

  • 18.12.1941 – 30.11.1942 : Kptlt. Odo Loewe
  • 16.08.1943 – 25.06.1944 : Oblt. Wilhelm Brauel ( tysk kors i guld )
  • 02.09.1944 – 23.10.1944 : KrvKpt. Heinrich Lehmann-Willenbrock ( Knights Cross )

Karriere:

  • 18.12.1941 – 31.07.1942 : 8. Flottille (træning)
  • 01.08.1942 – 30.11.1942 : 9. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 16.08.1943 – 25.06.1944 : 9. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 16.08.1944 – 23.10.1944 : 9. Flottille (aktiv tjeneste)

Succeser:

  • 1 krigsskib sænket, samlet tonnage 1.300 tons.

Wolfpack operationer:

U-256 opererede med følgende Wolfpacks i løbet af sin karriere:

  • Steinbrinck – (07.08.1942 – 11.08.1942)
  • Lohs – (11.08.1942 – 25.08.1942)
  • Igel 2  – (03.02.1944 – 17.02.1944)
  • Hai 1 – (17.02.1944 – 22.02.1944)
  • Preussen – (22.02.1944 – 13.03.1944)

Skæbne:

U-256 blev taget ud af brug den 30 november 1942 i Brest efter, at være blevet stærkt beskadiget af et Britisk Whitley fly (77 sQn RAF/H) i Biscayabugten den 2 september 1942.

Blev ombygget til U-Flak 2 i maj 1943 og vendte tilbage til service den 16 august 1943, men vendt derefter tilbage som en almindelig kampbåd i december 1943.

Udfaset den 25 juni 1944 i Brest efter at være blevet hårdt beskadiget af en britisk Liberator fly (224 sQn RAF/M) i den engelske kanal den 7 juni 1944, men efter nødreparationer taget i brug igen den 16 august 1944, og vendte tilbage til service efter montering af en snorkel.

Taget ud af drift den 23 oktober 1944 i Bergen, Norge efter den var overflyttet fra Frankrig, og brugt til reservedele. I maj 1945 blev dens skrog taget af britiske styrker i Bergen og hugget op.