U-441

Tilbage

Bestilt:
05.01.1940

Produktion.
15.10.1940

Lanceret.
13.12.1941

Feltpost Nummer. 
M 25 534

U-441 blev bygget på F Schichau GmbH, Danzig (værk 1492), og bestil den 21. februar 1942 af Kptlt. Klaus Hartmann.

Kommando:

  • 21.02.1942 – 15.05.1943 : Kptlt. Klaus Hartmann.
  • 16.05.1943 – 05.08.1943 : Kptlt. Götz von Hartmann (tysk Kors i guld)
  • 06.08.1943 – 30.06.1944 : Kptlt. Klaus Hartmann.

Karriere:

9 patruljer

  • 21.02.1942 – 30.09.1942 : 5. Flottille (træning)
  • 01.10.1942 – 01.05.1943 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.05.1943 – 01.11.1943 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)
  • 01.11.1943 – 30.06.1944 : 1. Flottille (aktiv tjeneste)

Succes:

  • 1 skib sænket, samlet tonnage 7.051 BRT

Wolfpack operationer

U-441 opereret med følgende Wolfpacks i løbet af sin karriere:

  • Panther : (10. okt. 1942 – 16. okt. 1942)
  • Puma : (16. oktober 1942 – 29. okt. 1942)
  • Spitz : (22. december 1942 – 28. dec 1942)
  • Falke : (28. dec 1942 – 14 jan 1943)
  • Neuland : (6. marts 1943 – 13. marts 1943)
  • Dränger : (14. marts 1943 – 20. marts 1943)
  • Seewolf : (21. marts 1943 – 28. marts 1943)
  • Schill : (25. oktober 1943 – 31. okt. 1943)
  • Hinein : (26. januar 1944 – 3. feb 1944)
  • Igel 1 : (3 feb 1944 – 17 feb 1944)
  • Hai 1 : (17 feb 1944 – 22 feb 1944)
  • Preussen : (22. februar 1944 – 1. marts 1944)
  • Dragoner : (21. maj 1944 – 28. maj 1944)

Skæbne:

U-441 blev sænket den 30 juni 1944 i den engelske kanal vest for Guernsey, i position 49.37 n, 03.41 w, ved dybdebomber fra et britisk Liberator fly (224 sQn RAF/L) og de britiske Fregatter HMS Essington, HMS Duckworth, HMS Domett og HMS Cooke. 51 død (alle mand tabte).